KOLPOSKOPIA

Kolposkopia zajmuje szczególne miejsce w diagnostyce ginekologicznej i w profilaktyce onkologicznej. Każda kobieta powinna podlegać badaniom profilaktycznym. Najczęściej wykonywanym badaniem profilaktycznym w gabinetach ginekologicznych jest cytologia. Kolposkopia jest badaniem, które znacznie ułatwia tę profilaktykę. Istotne jest, iż pacjentka natychmiast zostaje poinformowana o wyniku w przeciwieństwie do cytodiagnostyki, gdzie samo oczekiwanie na wynik badania jest stresogenne. Aktualnie nikt nie powinien stawiać sobie pytania, która z metod – cytologia czy kolposkopia – jest efektywniejsza w rozpoznawaniu przednowotworowych i wczesnonowotworowych zmian szyjki macicy. Niewątpliwie dokładność diagnostyczna tych badań jest największa, kiedy obie metody są stosowane łącznie.

Na czym polega badanie kolposkopowe?

Badanie kolposkopowe może być proste lub rozszerzone. Kolposkopia zwykła polega na oglądaniu przez lekarza tarczy części pochwowej w 10-krotnym powiększeniu i przy dostatecznym oświetleniu. W takich warunkach, przy pomocy doskonałego klinicznego kolposkopu firmy Olympus OS 3, lekarz jest w stanie zauważyć wszelkie zmiany, nawet niewiele różniące się od zdrowych tkanek.
Badanie kolposkopowe można rozszerzyć przez zastosowanie w toku badania różnych środków, głównie chemicznych i różnych rodzajów światła, celem zwiększenia kontrastowości obrazu, a tym samym polepszenia efektów diagnostycznych. Stosowanie takich zabiegów pozwala na lepszą obserwację rysunku naczyniowego i stanu czynnościowego naczyń podnabłonkowych prawidłowej i patologicznej szyjki macicy.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

Jak przygotować się do badania?

W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie dokonywać irygacji pochwy ani poddawać się badaniu ginekologicznemu, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NIEKTÓRYCH BADANIACH:


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O INNYCH USŁUGACH Z ZAKRESU GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA:


SPECJALIŚCI ŚWIADCZĄCY USŁUGI W ZAKRESIE GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA:

  • Dr nauk med. Romuald Juchnowicz-Bierbasz (ginekolog-położnik)
  • Prof. dr hab. Witold Malinowski (ginekolog-położnik)
  • Lek. med. Dorota Żaczek (ginekolog-położnik, endokrynolog)
  • Mgr Karolina Staniszewska (położna)
  • Mgr Jarosław Siemionow (fizjoterapeuta)
  • Mgr Anna Trzeciak-Walczak (fizjoterapeutka)

Więcej o specjalistach z zakresu ginekologii i położnictwa możesz przeczytać TUTAJ.