TESTY NIFTY I HARMONY PRENATAL TEST

Testy Nifty, Harmony Prenatal Test, Neo Bona, Panorama oraz Veracity to  bezinwazyjne badania prenatalne, polegające na wykrywaniu trisomii. Szczególnie zalecane są one kobietom z grupy podwyższonego ryzyka, ale łatwość i bezpieczeństwo przeprowadzania testów powoduje, że wszystkie kobiety spodziewające się Dziecka mogą je wykonać.

Badania NIFTY, Harmony Prenatal Test, Neo Bona, Panorama oraz Veracity polegają na badaniu DNA płodu znajdującego się we krwi matki. Dzięki temu otrzymujemy pełen obraz genotypu dziecka i jesteśmy w stanie określić, czy nie występuje u niego wada genetyczna. Metody te są całkowicie nieinwazyjne, bez ryzyka poronienia czy infekcji u matki. Cechuje je wysoka czułość oraz dokładność bliska 100%. Ich zaletą jest również możliwość wczesnego wykonania testu – już od 11-tego tygodnia ciąży.

W wypadku obydwu testów stosowane jest to samo postępowanie. Badanie wykonuje się między 12 a 24 tygodniem ciąży i polega na pobraniu od przyszłej Mamy próbki krwi do analizy za pomocą zaawansowanych technik selekcjonowania połączonych z analizami bioinformatycznymi. W ich wyniku izoluje się DNA dziecka, krążące w mikroskopijnych ilościach w krwi obwodowej matki. Testy te zasadniczo różnią się od znanych od lat testów biochemicznych wykonywanych z krwi matki, które określały poziom stężenia markerów biochemicznych, tj. białko PAPP-A lub podjednostka β gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG) w organizmie matki, a nie płodu.

  • Test NIFTY

 Nieinwazyjny  test NIFTY oferowany przez firmę BGI dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć nauki określa ryzyko wystąpienia zespołów Downa, Edwardsa i Patou z czułością i dokładnością powyżej 99,9% nie niosąc ryzyka poronienia i infekcji wewnątrzmacicznych, które mogą wystąpić podczas badań inwazyjnych ( amniopukcja, CVS ). Test wykonujemy pomiędzy 10 a 24 tyg. ciąży.

Firma BGI wykonała już 180 000 testów NIFTY i nie zanotowała żadnego wyniku fałszywie negatywnego – to znaczy test jest ujemny (nie sugeruje choroby) a dziecko urodzi się chore. W przypadkach wątpliwych rekomendujemy wykonanie testu NIFTY z powodu jego większej niezawodności i dokładności.

W Wielkiej Brytanii większość ciężarnych ma wykonywany test NIFTY zamiast oznaczania PAPP-A   i β-hCG.

  • Harmony Prenatal Test

Test opracowany w laboratorium ARIOSA  w  USA pozwala na analizę płodowego DNA (cfDNA) z krwi ciężarnej. Analiza próbki krwi odbywa się w USA.

Wynik otrzymujemy w ciągu 2 tygodni.

Opcja analizy chromosomów X i Y pozwala na uzyskanie informacji o płci płodu oraz o zaburzeniach liczby chromosomów płci.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NIEKTÓRYCH BADANIACH:


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O INNYCH USŁUGACH Z ZAKRESU GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA:


SPECJALIŚCI ŚWIADCZĄCY USŁUGI W ZAKRESIE GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA:

  • Dr nauk med. Romuald Juchnowicz-Bierbasz (ginekolog-położnik)
  • Prof. dr hab. Witold Malinowski (ginekolog-położnik)
  • Lek. med. Dorota Żaczek (ginekolog-położnik, endokrynolog)
  • Mgr Karolina Staniszewska (położna)
  • Mgr Jarosław Siemionow (fizjoterapeuta)
  • Mgr Anna Trzeciak-Walczak (fizjoterapeutka)

Więcej o specjalistach z zakresu ginekologii i położnictwa możesz przeczytać TUTAJ.