TESTY NIFTY I HARMONY PRENATAL TEST

Testy Nifty, Harmony Prenatal Test, Neo Bona i Panorama to  bezinwazyjne badania prenatalne, polegające na wykrywaniu trisomii. Szczególnie zalecane są one kobietom z grupy podwyższonego ryzyka, ale łatwość i bezpieczeństwo przeprowadzania testów powoduje, że wszystkie kobiety spodziewające się Dziecka mogą je wykonać.

Badania NIFTY, Harmony Prenatal Test, Neo Bona i Panorama polegają na badaniu DNA płodu znajdującego się we krwi matki. Dzięki temu otrzymujemy pełen obraz genotypu dziecka i jesteśmy w stanie określić, czy nie występuje u niego wada genetyczna. Metody te są całkowicie nieinwazyjne, bez ryzyka poronienia czy infekcji u matki. Cechuje je wysoka czułość oraz dokładność bliska 100%. Ich zaletą jest również możliwość wczesnego wykonania testu – już od 11-tego tygodnia ciąży.

W wypadku obydwu testów stosowane jest to samo postępowanie. Badanie wykonuje się między 12 a 24 tygodniem ciąży i polega na pobraniu od przyszłej Mamy próbki krwi do analizy za pomocą zaawansowanych technik selekcjonowania połączonych z analizami bioinformatycznymi. W ich wyniku izoluje się DNA dziecka, krążące w mikroskopijnych ilościach w krwi obwodowej matki. Testy te zasadniczo różnią się od znanych od lat testów biochemicznych wykonywanych z krwi matki, które określały poziom stężenia markerów biochemicznych, tj. białko PAPP-A lub podjednostka β gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG) w organizmie matki, a nie płodu.

  • Test NIFTY

 Nieinwazyjny  test NIFTY oferowany przez firmę BGI dzięki zastosowaniu najnowszych osiągnięć nauki określa ryzyko wystąpienia zespołów Downa, Edwardsa i Patou z czułością i dokładnością powyżej 99,9% nie niosąc ryzyka poronienia i infekcji wewnątrzmacicznych, które mogą wystąpić podczas badań inwazyjnych ( amniopukcja, CVS ). Test wykonujemy pomiędzy 10 a 24 tyg. ciąży.

Firma BGI wykonała już 180 000 testów NIFTY i nie zanotowała żadnego wyniku fałszywie negatywnego – to znaczy test jest ujemny (nie sugeruje choroby) a dziecko urodzi się chore. W przypadkach wątpliwych rekomendujemy wykonanie testu NIFTY z powodu jego większej niezawodności i dokładności.

W Wielkiej Brytanii większość ciężarnych ma wykonywany test NIFTY zamiast oznaczania PAPP-A   i β-hCG.

  • Harmony Prenatal Test

Test opracowany w laboratorium ARIOSA  w  USA pozwala na analizę płodowego DNA (cfDNA) z krwi ciężarnej. Analiza próbki krwi odbywa się w USA.

Wynik otrzymujemy w ciągu 2 tygodni.

Opcja analizy chromosomów X i Y pozwala na uzyskanie informacji o płci płodu oraz o zaburzeniach liczby chromosomów płci.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NIEKTÓRYCH BADANIACH:


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O INNYCH USŁUGACH Z ZAKRESU GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA:


SPECJALIŚCI ŚWIADCZĄCY USŁUGI W ZAKRESIE GINEKOLOGII I POŁOŻNICTWA:

  • Dr nauk med. Romuald Juchnowicz-Bierbasz (ginekolog-położnik)
  • Prof. dr hab. Witold Malinowski (ginekolog-położnik)
  • Lek. med. Dorota Żaczek (ginekolog-położnik, endokrynolog)
  • Lek. Dawid Gawlik (ginekolog)
  • Mgr Anna Wójtewicz (położna, specjalistka w zakresie ginekologii i położnictwa)
  • Mgr Karolina Staniszewska (położna)
  • Mgr Jarosław Siemionow (fizjoterapeuta)
  • Mgr Anna Trzciak-Walczak (fizjoterapeutka)

Więcej o specjalistach z zakresu ginekologii i położnictwa możesz przeczytać TUTAJ.